Kunst olla õnnetu

Kunst olla õnnetu

Millest see tuleb, et hoolimata igapäevaste õnneretseptide üleküllusest on nii paljud inimesed ikka õnnetud. Vastuse leidsin Argentiina päritolu pereterapeudi Cloe Madanese (paljude peresuhteid käsitlevate raamatute autor) artiklist „14 ülimalt õnnetu inimese harjumust.“ Edastan tema õpetussõnad, kuidas edukalt püsida õnnetusemülkas.

„Paljud tahavad õnnetud olla ja see pole sugugi lihtne,“ ütleb Madanes. „Lihtne on olla õnnetu, kui satud sõjakeerisesse, looduskatastroofi või koondatute nimekirja. Aga kui force majore´i pole, siis peab inimene kasutama oma võimeid, mõtteid, eelarvamusi, kujutlust jne.“

Esiteks: kujusta majanduskrahhi. Hädalda selle üle, kui palju kõik maksab, kuidas kõik raha raiskavad ja kuidas raha üldse pole. Eriti tore, kui saad seda rääkida mõnele pereliikmele, kes tuleb rõõmsalt sulle oma unistuste ostu näitama.

Hirm raha kaotada on mitmes mõttes kasulik: esiteks hoiab see sind igavesti tööpostil, mida sa arvatavasti vihkad. Saad igal hommikul jalgu järele lohistades tööle minna ja kõigile kuulutada, kui mõttetu asutus see siin on. Harjuta iga päev kujutlusi, kuidas sa kaotad töö, siis võtab pank kodu ära ja sa lõpetad prügikastides sobrades.

Lähikondsetel on sinust kahju – enamgi veel, nad kahtlustavad, et nemad on süüdi su masenduses ning teevad kõik, et end süütundest vabastada. Anna selgelt mõista, et nende ponnistuste omakasupüüdlikkus on läbinähtav, tobe ja lootusetu. Püsi pettunud ja pessimistlik, ära usu, et midagi head ja ilusat võiks juhtuda.

Tusameelne inimene muudab õnnetuks ka oma lähedased – elukaaslase, sõbrad jne, kuni need tema kui paha haisu juurest põgenevad – mis omakorda annab professionaalsele õnnetule põhjust end saatuse ohvrina tunda ning kaastunnet otsida.

Tülitse elukaaslasega iga tühise asja pärast. Kui sinuga püütakse kenasti ära leppida ja su tuju tõsta, siis ütle, et sa pole midagi sellist mõelnudki, sinust on valesti aru saadud ja ole uuesti solvunud. Räägi partnerile, kui rahulolematu sa teie suhtega oled, võta see jutuks iga kord, kui teine hakkab trenni või sõpradega välja või kuhugi toredasse kohta minema. Ja saada talle päeval hästi palju kurbi ja rahulolematuid sõnumeid. Haara sõnasabast, nori iga süütu väljendi kallal, uuri, mis ta sellega mõtles, paljasta ta plaan sind solvata! Hõõru sõpradele nina alla kõiki kunagisi eksimusi, meenuta piinlikke hetki!

Hoolitse selle eest, et sul oleks alati igav, sest kõik viletsad lavastused on juba nähtud, halvad raamatud loetud. Ära luba endale mingeid seiklusi. Jutusta lõputult, kui tüdinenud sa kõigest oled. Topeltkasu: sõbrad-tuttavad lakkavad sulle helistamast ja sind kaasa kutsumast, nii et üksinda igavlemise üle kurvastamine saabki tõeks. Harjuta end iga päev telekast vaatama igavaid reality show´sid ja loe ainult kollast ajakirjandust. Sünge ilme tekitab mulje sinust kui targast ja läbinägelikust tüübist, kes valutab südant korrumpeerunud riigi, saastunud keskkonna, loomapiinamise, inimliku alatuse jne pärast. Vorbi tigedaid netikommentaare.

Käi küürus, silmad maas ja ohka sügavalt. Loe vastavat kirjandust, nii et sa oskaksid iga vastutulijaga lõputult rääkida depressioonist, ärevushäiretest, paanikahoogudest.

Süüdista oma vanemaid, lapsepõlve, üldse kõiki alatest algklasside õpetajatest, lõpetades peaministriga. Sa sündisid valel ajal ja vales kohas!

Tegele lakkamatult iseendaga: analüüsi oma vigu, keskendu viltu vedamistele. Ole viril ja kriitiline. Hoidu naudingutest: restoranid on raharöövlid, tordis peituvad transrasvad ja jalutuskäik metsa on lihtsalt ohtlik! Kujutle tulevikku kõige mustemates värvides. Ära kunagi ole tänulik, samuti hoidu heategudest.

Käi psühholoogide vastuvõtul mõistmaks, et nad on lihtsalt soolapuhujad, keegi ei oska sind aidata, küll aga raha küsida. Ja eriti mõttetu loba on see artikkel siin.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: Content is protected !!